Wielu osobom statystyka kojarzy się przede wszystkim z analizami rynku i tworzeniem profili statystycznego Polaka. Tymczasem ta dyscyplina naukowa stanowi niezwykle ważny czynnik rozwojowy wielu innych nauk. Badania statystyczne mają bowiem charakter uniwersalny i pomagają rozwijać się takim dyscyplinom, jak psychologia, socjologia, medycyna, historia, czy politologia.
Co statystyka wnosi do innych nauk?
Jak się okazuje, język statystyki jest niezwykle bogaty. Dzięki niemu jesteśmy w stanie bardzo dokładnie opisać różne zjawiska będące częścią interesującej nas rzeczywistości. Co więcej w pewien sposób zmusza nas, abyśmy w działaniu oraz naszym rozumowaniu byli niezwykle dokładni. Dzięki statystyce jesteśmy w stanie formułować pewne uogólnienia, czyli stawiać tezy i hipotezy badawcze. A to wszystko w oparciu o uzyskane wyniki.
Statystyka w pracy doktorskiej
Statystyka, jak się okazuje, służy nie tylko tym, którzy już posiadają stopnie naukowe, ale również tym, którzy dążą do ich uzyskania. Dlatego też firmy badawcze swoim klientom oferują między innymi statystykę do doktoratu. Badania te pozwalają wykazać, czy przyjęta hipoteza badawcza pozwala się obronić, czy też nie. Przynoszą odpowiedzi na bardzo konkretne pytania i tym samym pomagają zrozumieć otaczającą rzeczywistość, przewidywać zmiany i ich konsekwencje.
Teza a badania statystyczne
W każdej pracy doktorskiej znajduje się teza, która musi być wyraźnie sformułowana. Niekiedy ma ona postać założenia, innym razem pytania, a jeszcze innym konkluzji. Bez względu jednak na tę postać, w pracy musi znaleźć się empiryczne studium tego zagadnienia. Jeśli teza jest pytaniem – należy na nie znaleźć konkretną i popartą dowodami odpowiedź. Jeśli jest założeniem – trzeba udowodnić, że się nie pomyliliśmy. I w tym właśnie celu korzystamy ze statystyki do doktoratu.
Statystyka a rynek
Dokładnie ta sama statystyka pozwala nam rozumieć zjawiska zachodzące w sektorach biznesu. Wnioski z badania rynku nie tylko mówią o preferencjach i potrzebach konsumentów, ale też pozwalają zrozumieć decyzje i określać trendy, a także przewidywać zmiany, które mają zajść w przyszłości. Dzięki badaniom firmy odnoszą sukces tworząc ofertę wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom klientów.
Statystyka – jedna z tych dyscyplin naukowych, bez których trudno wyobrazić sobie dalszy rozwój nauki. To na pozwala udzielać odpowiedzi na pytania, które wydają się być kluczowe dla zrozumienia pewnych zjawisk determinujących naszą rzeczywistość. Zarówno tych, które dotyczą rynku, jak i tych, które wiążą się ze sferą społeczną, przyrodniczą, czy psychologiczną.